TEAM AGRO

ARPA

TEAM AGRO

ARPA

Tahıl familyasından bir bitki olan arpa genellikle un, ekmek, malt gibi ürünlerin üretiminde ve hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Arpa 10.000 yıl öncesinde Orta Doğu’dan başlayarak, dünyanın farklı bölgelerinde ıslah edilmiş ve böylece bugün kullandığımız arpa elde edilmiştir.

Dünyada, yaklaşık 57 milyon hektarlık alana ekimi yapılan arpa, tahıl üretiminde mısır, buğday ve pirinçten sonra 4. sırada yer almaktadır, Türkiye’de ise buğdaydan sonra ikinci sıradadır. İklim ayırt etmeksizin Rusya, Kanada, Türkiye, Fransa ve ABD’de yaygınca yetiştirilmektedir.

Yemlik arpalarda protein oranı yüksek olanlar tercih edilirken, malt sanayisinde kullanılan arpalarda ise düşük proteinli, nişastası yüksek arpalar tercih edilmektedir.

Dünyada yaklaşık 150 milyon ton arpa üretimi yapılmaktadır. Türkiye yaklaşık 7 milyon ton arpa üretimi ile ABD, Rusya, Kanada, Avustralya, Ukrayna’dan sonra gelmektedir.

Team Agro olarak uzman ve tecrübeli kadromuz ile uluslararası standartlara ve kanunlara uygun olarak arpa ithalatında hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda Türkiye’de üretilen arpanın da tedariğini yapmakta, bu sayede çiftçilere ve üreticilere ticaretlerinde avantaj ve kolaylık sağlamaktayız.